Kask
Obowiązkowym elementem stroju jeźdźca jest toczek lub kask. Ma on za zadanie w razie upadku ochronić głowę jeźdźca przed urazami. Aby nakrycie głowy spełniało swoje ochronne zadanie, musi być umocowane na głowie za pomocą systemu nierozciągliwych pasków. Gumka pod brodą nie zapewnia odpowiedniego mocowania.
Kamizelka ochronna
Kamizelka ochronna przypomina bezrękawnik. Zakłada się ją na normalne ubranie. Jest wzmocniona. Ma za zadanie ochronę ciała jeźdźca w razie upadku. Przydatna jest zwłaszcza przy skokach. Jeśli jeździec upadnie tułowiem na przeszkodę, uderzenie rozłoży się na dużą powierzchnię i będzie miało osłabione działanie.
Spodnie/bryczesy
Spodnie mają nie krępować ruchów, chronić przed otarciami, nie pogarszać przyczepności do siodła. Na początek wystarczą przylegające do ciała spodnie bawełniane. Specjalne spodnie przeznaczone do jazdy konnej to bryczesy. Od kostki do kolana są obcisłe. Nie pogarszają wyczucia konia. Od kolan w górę są luźne i nie krępują ruchów. Nie mają szwu od wewnętrznej strony. Jeźdźcowi nie grozi więc obtarcie. W najprostszym wariancie bryczesy uszyte są z materiału, istnieją w wariantach letnim (cieńsze) i zimowym (grubsze, uszyte z materiału podobnego do sztruksu). Bryczesy często są wzmocnione dodatkowym materiałem w miejscach, które ocierają się o siodło (kolana, siedzenie). Jeżeli zamiast materiału spodnie mają wstawki ze skóry – poprawiają one trzymanie się siodła.
Obuwie
Buty do jazdy konnej powinny być wąskie i mieć twardą, gładką podeszwę i obcas.
Oficerki jeździeckie
Wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej wysokie buty. Ich cholewka powinna kończyć się jak najwyżej przy równoczesnej swobodzie zgięcia nogi w kolanie. Mogą być wsuwane, zapinane na zamek (z tyłu, po zewnętrznej stronie łydki lub z przodu) lub też wiązane. Oficerki powinny być butami przylegającymi, dobrze dopasowanymi, bez zamka błyskawicznego po ich wewnętrznej stronie oraz z gładką podeszwą i delikatnym obcasem. Te ostatnie elementy zapobiegają utknięciu nogi w strzemieniu - wsunięciu strzemienia zbyt głęboko (obcas) oraz sprzyjają łatwemu wysunięciu nogi (gładka podeszwa). Są kompletnym obuwiem jeździeckim.
Sztyblety jeździeckie
Podobnie jak oficerki wykonane ze skóry naturalnej lub sztucznej buty sięgające do kostki, również z gładką podeszwą i obcasikiem. Najczęściej występują w wersji z gumowym ściągaczem po obu stronach w okolicach kostki, z zameczkiem (z tyłu lub z przodu) lub sznurowane (często z dodatkowym zameczkiem z tyłu). Buty te nie chronią jednak łydki (narażonej na przyszczypywanie przez puślisko i odgniecenia), dlatego najczęściej dodatkowo ubieramy do nich sztylpy.
Sztylpy
Sztylpy wyglądem przypominają getry. Mają za zadanie chronić łydki przed obtarciem. Są one wykonane ze skóry. Sięgają od kostki do kolana. Sztylpy nieco zachodzą na stopę. Pod nimi znajduje się język buta. Dzięki temu maleje prawdopodobieństwo zakleszczenia stopy w strzemieniu. Sztylpy w zimie dobrze chronią przed wiatrem. W lecie można je zdjąć zaraz po jeździe.
Podkolanówki
Wysokie skarpetki przypominające dobrze wszystkim znane podkolanówki. Mogą być używane pod sztylpy i oficerki (zakładane na nogawkę zapobiegają jej zwijaniu się i marszczeniu) lub wraz ze sztybletami tworzyć jeździecki zestaw na mniej wymagające treningi (w sam raz dla początkujących). Mogą być zastąpione bez problemu zwykłymi podkolanówkami, które jednak charakteryzują się przeważnie mniejszą wytrzymałością. Podkolanówki to obowiązkowy dodatek do stroju każdego początkującego i zaawansowanego jeźdźca .
Rękawiczki
Stosowane są dwa rodzaje rękawiczek: letnie i ocieplane. Letnie są cienkie, a ich wewnętrzna powierzchnia pokryta jest gumowymi kuleczkami. Pomagają utrzymać wodze, szczególnie gdy te ostatnie są mokre i śliskie. Rękawiczki zimowe uszyte są z bawełny, polaru, skóry.
Szczególnie w trakcie jazdy latem mogą wydawać się nam niepotrzebne do... pierwszej jazdy na koniu, którego pierwszorzędnym celem będzie wyrwanie nam wodzy. Każdy jeździec prędzej czy później spotka się z takim delikwentem, którego upór pozostawi między naszymi palcami szczypiące ranki i przetarcia na co najmniej parę dni (pod warunkiem, że już więcej na niego bez rękawiczek nie wsiądziemy). Na początek wystarczą rękawiczki ogrodnicze (najlepiej takie z gumowymi wypustkami antypoślizgowymi lub oblewane), jednak niezastąpione pozostają wzmocnienia między palcem małym a serdecznym oraz między kciukiem a palcem wskazującym, które występują niestety jedynie w rękawiczkach jeździeckich. Wbrew pozorom rękawiczki nie służą do ochrony dłoni przed obtarciem przez wodze. Jazda konna nie polega na trzymaniu konia za pysk z taką siłą, jaka mogłaby uszkodzić skórę na dłoniach jeźdźca. Sterowanie koniem odbywa się dosiadem i łydkami, wodze spełniają zaś tylko rolę pomocniczą.
Palcat
Palcat Jest to bacik. Z jednej strony zakończony jest rękojeścią i pętelką. Na drugim końcu ma klapkę. Palcata można używać, aby wzmocnić działanie łydki lub ukarać konia za nieposłuszeństwo. Aby się nim posługiwać , należy pewnie siedzieć na koniu.
Jeśli kupujemy strój do jazdy pamietajmy, aby był dobrze dopasowany i posiadał atesty. Jeśli jeszcze nie udało Ci się skompletować stroju, a wybierasz się do Nas na kolonie lub obóz, pamiętaj że strój ma być wygodny i bezpieczny. Nie powinien krępować ruchów. Musi być więc dosyć luźny, ale nie może w nim nic powiewać. Może to płoszyć konia (Twojego lub innego jeźdźca). Luźne elementy odzieży mogą się też zaczepić się o gałęzie podczas jazdy w terenie.
Nasz Ośrodek posiada stajenne kaski oraz palcaty, które udostępniamy nieodpłatnie.