Zimowe półkolonie w siodle 2024


Dla kogo?
Zapraszamy dzieci i młodzież, wszystkich tych którzy jeżdżą konno jak i tych którzy dopiero chcą się nauczyć. Oferujemy moc atrakcji i wspaniałą zabawę.
Zapewniamy:
 • 1 godzina jazdy konnej dziennie (dla dzieci jeżdżących samodzielnie – bez lonży) lub 1 x 30 min lonży (dla dzieci początkujących),
 • Dwudaniowy obiad, gorące napoje,
 • moc atrakcji (zajęcia plastyczne, zajecia teoretyczne i praktyczne, gry i zabawy, joga dla jeźdźców, zawody Hobby Horse i Pony Games, seans filmowy, konkurs końskich  fryzur, dyskoteka karnawałowa, strzelanie z łuku),
 • dobrą zabawę i miła atmosferę.
Jazda konna

Podczas półkolonii łączymy naukę jazdy konnej z pogłębianiem wiedzy o koniach i życiu stajni od strony praktycznej. Dzieci będą mogły nauczyć się przygotowania koni do jazdy ( czyszczenie, siodłanie ), a także zapoznać się z codziennymi pracami związanymi z obrządkiem koni. Jazda konna odbywa się w grupach podzielonych pod względem zaawansowania, dla osób posiadających odpowiednie umiejętności przewidziane są 2 jazdy skokowe.

Dysponujemy dwiema krytymi ujeżdżalniami.

Wypoczynek jest zgłoszony do Kuratorium Oświaty.

Ubezpiecznie uczestników NNW.
Zarezerwuj turnus już teraz!
Formularz rezerwacjiTurnusy

Rodzaj wypoczynkuNrTerminMiejscaCenaDodatkowe informacje
Zimowe półkolonie w siodle 2024 1 12.02-16.02.2024 dostępne 950zł 15 miejsc Zarezerwuj
Zimowe półkolonie w siodle 2024 2 19.02-23.02.2024 dostępne 950zł 15 miejsc Zarezerwuj

Czas trwania:
Od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 15.00
ZAPISY NA „Ferie w siodle”

Zgłoszenie poprzez formularz na stronie Borowianka.pl
Po odpowiedzi, że miejsce jest dostępne należy przesłać umowę oraz wpłacić zadatek w wysokości 400zł

GWARANCJĄ MIEJSCA NA TURNUSIE JEST WPŁATA ZADATKU ORAZ PRZESŁANIE WYPEŁNIONEJ UMOWY W CIĄGU 2 TYGODNI OD REZERWACJI PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ.


Wypełnioną kartę kwalifikacyjną należy dostarczyć w dniu rozpoczęcia wypoczynku

Uwaga! Informujemy że wypoczynek odbędzie się przy minimum 8 chętnych na dany turnus.

Ośrodek Borowianka

 • Ośrodek Jeździecki Borowianka to ponad 20 lat doświadczenia w prowadzeniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
 • Posiadamy Certyfikat I kategorii Polskiego Związku Jeździeckiego.
 • Z radością i pasją szkoli u nas wykwalifikowana kadra, której przewodzi instruktor sportu Dariusz Miszkowicz-Adamowicz.
 • Nasi podopieczni mają do dyspozycji 26 koni i kuców, które dobieramy odpowiednio do umiejętności jeźdźców.
 • Do śledzenia wydarzeń w Ośrodku serdecznie zapraszamy na nasz profil Facebookowy Ośrodek Jeździecki Borowianka.

Jakie są prawa i obowiązki kolonisty

Uczestnik kolonii:

 • Zabiera ze sobą uśmiech, jest wesoły i dobrze bawi się podczas pobytu u nas

 • Jest koleżeński , chętnie udziela pomocy młodszym i słabszym

 • Stara się być zaradny w każdych okolicznościach

 • Stosuje zasady dobrego wychowania i dba o dobre imię kolonii

 • Zawsze szanuje starszych ludzi, swoich wychowawców oraz wszystkich uczestników wypoczynku.


Uczestnik ma prawo do:

 • Aktywnego wypoczynku;

 • Uczestniczenia w zajęciach programowych: szkolenie, kąpiel, plażowanie, wycieczki, zajęcia sportowe, kulturalne, itp.;

 • Korzystania z wszystkich urządzeń i sprzętu kolonii

 • Bezpośredniego zwracania się w sprawach osobistych do wychowawcy, kierownika kolonii i higienistki


Uczestnik zobowiązany jest do:

 • Aktywnego uczestnictwa w zajęciach programowych

 • Przestrzegania rozkładu dnia

 • Nie oddalania się z terenu kolonii bez wiedzy wychowawcy grupy;

 • Przestrzegania norm i zasad współżycia społecznego w grupie i na kolonii;

 • Wypełniania poleceń przełożonych

 • Dbania o czystość osobistą oraz ład i porządek w pokoju i otoczeniu w którym przebywa


Uczestnik kolonii za swoje zachowanie i działalność może być nagrodzony lub ukarany. Za aktywność i wzorowe zachowanie przewiduje się następujące wyróżnienia i nagrody:

 • Wyróżnienie przez wychowawcę przed grupą uczestników;

 • Wyróżnienie przez kierownika na apelu;


Za rażące przewinienia i nieprzestrzeganie norm i zasad obowiązujących na kolonii uczestnik może być ukarany:

 • Upomnieniem i naganą przez wychowawcę

 • Upomnieniem i naganą przez kierownika na apelu

 • Wydaleniem z placówki kolonii

Jak zapisać dziecko na obóz

Na obóz możesz zapisać dziecko, które ukończyło 7 lat.

Zadzwoń (tel. 668 138 551) lub napisz (wypoczynek@borowianka.pl) do Mariki, która potwierdzi dostępność wybranego turnusu.

Następnie wypełnij formularz zgłoszeniowy, na który w przeciągu dwóch dni otrzymasz odpowiedź. Marika prześle Ci numer konta do wpłacenia zadatku (400 PLN).

Pamiętaj! Tylko wpłata zadatku w przeciągu 7 dni potwierdza udział w obozie. Pozostałe rezerwacje są anulowane.


Co moje dziecko będzie jadło?

Wszystkie posiłki przygotowujemy na miejscu, jadłospis opiera się na tradycyjnej kuchni polskiej. Naszą specjalnością są prawdziwe, domowe obiady. Dania nie są porcjowane, zapewniamy pełne, zróżnicowane, zbalansowane wyżywienie – 4 posiłki dziennie. Przygotowujemy potrawy wegetariańskie, wegańskie oraz bezglutenowe.

Co moje dziecko powinno zabrać na obóz?

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najpotrzebniejszych rzeczy, która pomoże Ci w sprawnym pakowaniu. Nie zapomnij stroju jeździeckiego lub odzieży sportowej (legginsy, dresy, wygodne buty z twarda podeszwą).

Warto zabrać kask lub toczek. Jeśli Twoje dziecko go nie posiada, to otrzyma jeden z kasków z naszej darmowej wypożyczalni. Z wypożyczalni może również pobrać bacik.

Nie pakuj pościeli, zapasu jedzenia ani przyborów kuchennych.

Jak wygląda i z czego powinien się składać strój jeźdźca?

Kask

Obowiązkowym elementem stroju jeźdźca jest toczek lub kask. Ma on za zadanie w razie upadku ochronić głowę jeźdźca przed urazami. Aby nakrycie głowy spełniało swoje ochronne zadanie, musi być umocowane na głowie za pomocą systemu nierozciągliwych pasków. Gumka pod brodą nie zapewnia odpowiedniego mocowania.

Kamizelka ochronna

Kamizelka ochronna przypomina bezrękawnik. Zakłada się ją na normalne ubranie. Jest wzmocniona. Ma za zadanie ochronę ciała jeźdźca w razie upadku. Przydatna jest zwłaszcza przy skokach. Jeśli jeździec upadnie tułowiem na przeszkodę, uderzenie rozłoży się na dużą powierzchnię i będzie miało osłabione działanie.

Spodnie/bryczesy

Spodnie mają nie krępować ruchów, chronić przed otarciami, nie pogarszać przyczepności do siodła. Na początek wystarczą przylegające do ciała spodnie bawełniane. Specjalne spodnie przeznaczone do jazdy konnej to bryczesy. Od kostki do kolana są obcisłe. Nie pogarszają wyczucia konia. Od kolan w górę są luźne i nie krępują ruchów. Nie mają szwu od wewnętrznej strony. Jeźdźcowi nie grozi więc obtarcie. W najprostszym wariancie bryczesy uszyte są z materiału, istnieją w wariantach letnim (cieńsze) i zimowym (grubsze, uszyte z materiału podobnego do sztruksu). Bryczesy często są wzmocnione dodatkowym materiałem w miejscach, które ocierają się o siodło (kolana, siedzenie). Jeżeli zamiast materiału spodnie mają wstawki ze skóry – poprawiają one trzymanie się siodła.

Obuwie

Buty do jazdy konnej powinny być wąskie i mieć twardą, gładką podeszwę i obcas.

Oficerki jeździeckie

Wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej wysokie buty. Ich cholewka powinna kończyć się jak najwyżej przy równoczesnej swobodzie zgięcia nogi w kolanie. Mogą być wsuwane, zapinane na zamek (z tyłu, po zewnętrznej stronie łydki lub z przodu) lub też wiązane. Oficerki powinny być butami przylegającymi, dobrze dopasowanymi, bez zamka błyskawicznego po ich wewnętrznej stronie oraz z gładką podeszwą i delikatnym obcasem. Te ostatnie elementy zapobiegają utknięciu nogi w strzemieniu - wsunięciu strzemienia zbyt głęboko (obcas) oraz sprzyjają łatwemu wysunięciu nogi (gładka podeszwa). Są kompletnym obuwiem jeździeckim.

Sztyblety jeździeckie

Podobnie jak oficerki wykonane ze skóry naturalnej lub sztucznej buty sięgające do kostki, również z gładką podeszwą i obcasikiem. Najczęściej występują w wersji z gumowym ściągaczem po obu stronach w okolicach kostki, z zameczkiem (z tyłu lub z przodu) lub sznurowane (często z dodatkowym zameczkiem z tyłu). Buty te nie chronią jednak łydki (narażonej na przyszczypywanie przez puślisko i odgniecenia), dlatego najczęściej dodatkowo ubieramy do nich sztylpy.

Sztylpy

Sztylpy wyglądem przypominają getry. Mają za zadanie chronić łydki przed obtarciem. Są one wykonane ze skóry. Sięgają od kostki do kolana. Sztylpy nieco zachodzą na stopę. Pod nimi znajduje się język buta. Dzięki temu maleje prawdopodobieństwo zakleszczenia stopy w strzemieniu. Sztylpy w zimie dobrze chronią przed wiatrem. W lecie można je zdjąć zaraz po jeździe.

Podkolanówki

Wysokie skarpetki przypominające dobrze wszystkim znane podkolanówki. Mogą być używane pod sztylpy i oficerki (zakładane na nogawkę zapobiegają jej zwijaniu się i marszczeniu) lub wraz ze sztybletami tworzyć jeździecki zestaw na mniej wymagające treningi (w sam raz dla początkujących). Mogą być zastąpione bez problemu zwykłymi podkolanówkami, które jednak charakteryzują się przeważnie mniejszą wytrzymałością. Podkolanówki to obowiązkowy dodatek do stroju każdego początkującego i zaawansowanego jeźdźca .

Rękawiczki

Stosowane są dwa rodzaje rękawiczek: letnie i ocieplane. Letnie są cienkie, a ich wewnętrzna powierzchnia pokryta jest gumowymi kuleczkami. Pomagają utrzymać wodze, szczególnie gdy te ostatnie są mokre i śliskie. Rękawiczki zimowe uszyte są z bawełny, polaru, skóry.
Szczególnie w trakcie jazdy latem mogą wydawać się nam niepotrzebne do... pierwszej jazdy na koniu, którego pierwszorzędnym celem będzie wyrwanie nam wodzy. Każdy jeździec prędzej czy później spotka się z takim delikwentem, którego upór pozostawi między naszymi palcami szczypiące ranki i przetarcia na co najmniej parę dni (pod warunkiem, że już więcej na niego bez rękawiczek nie wsiądziemy). Na początek wystarczą rękawiczki ogrodnicze (najlepiej takie z gumowymi wypustkami antypoślizgowymi lub oblewane), jednak niezastąpione pozostają wzmocnienia między palcem małym a serdecznym oraz między kciukiem a palcem wskazującym, które występują niestety jedynie w rękawiczkach jeździeckich. Wbrew pozorom rękawiczki nie służą do ochrony dłoni przed obtarciem przez wodze. Jazda konna nie polega na trzymaniu konia za pysk z taką siłą, jaka mogłaby uszkodzić skórę na dłoniach jeźdźca. Sterowanie koniem odbywa się dosiadem i łydkami, wodze spełniają zaś tylko rolę pomocniczą.

Palcat

Palcat Jest to bacik. Z jednej strony zakończony jest rękojeścią i pętelką. Na drugim końcu ma klapkę. Palcata można używać, aby wzmocnić działanie łydki lub ukarać konia za nieposłuszeństwo. Aby się nim posługiwać , należy pewnie siedzieć na koniu.

Jeśli kupujemy strój do jazdy pamietajmy, aby był dobrze dopasowany i posiadał atesty. Jeśli jeszcze nie udało Ci się skompletować stroju, a wybierasz się do Nas na kolonie lub obóz, pamiętaj że strój ma być wygodny i bezpieczny. Nie powinien krępować ruchów. Musi być więc dosyć luźny, ale nie może w nim nic powiewać. Może to płoszyć konia (Twojego lub innego jeźdźca). Luźne elementy odzieży mogą się też zaczepić się o gałęzie podczas jazdy w terenie.
Nasz Ośrodek posiada stajenne kaski oraz palcaty, które udostępniamy nieodpłatnie.


Masz dodatkowe pytania?
Zadzwoń do naszej instruktorki Mariki

668 138 551